PDF Drukuj Email

110. rocznica urodzin Czesława Miłosza (20 czerwca)

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach w powiecie kowieńskim, a zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie. Miłosz to polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk sztuki oraz tłumacz. Jego młodszy brat to Andrzej Miłosz późniejszy reżyser dokumentalista, publicysta i tłumacz.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

Rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2014 ustanowiono Rokiem Oskara Kolberga w 200. rocznicę Jego urodzin oraz w uznaniu Jego dokonań jako kompozytora, folklorysty i etnografa. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych oraz opublikował ok. 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa i muzykologii.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

Powstanie Warszawskie 1944 roku

Trwający 63 dni zryw mieszkańców stolicy wymierzony był militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

I wojna światowa

To konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany „wielką wojną”) pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

Jan Karski i Jan Nowak-Jeziorański

- moralne drogowskazy XXI wieku

2014 Rok Jana Karskiego

Więcej…
 


Strona 4 z 9
Reklama
free pokerfree poker

Święty Jan Paweł II

Rok Świętego Jana Pawła II

Nowe książki

„Z książką na start”

„Z książką na start”

Zbiory multimedialne

Województwo Lubelskie

Szukaj na stronie

CZYTAK